Red's Music
  1. pl
  2. en
  3. cs
Adaptery DMX: 3 na 5 pin i 5 na 3 pin.
07 kwietnia 2021

Adaptery DMX: 3 na 5 pin i 5 na 3 pin.

Dyskusja na temat 3-pinowych i 5-pinowych złączy DMX rozbrzmiewa od dawna w środowisku „świetlików" i pora to  wyjaśnić: Standardowe złącze DMX to 5-pinowe złącze XLR, z pinem 1 jako uziemienie, pinem 2  „ujemnym" lub „odwróconym", a pinem 3 jako „dodatnim" lub „sygnałowym". Użycie pinów 4 i 5 nie zostało określone w pierwotnym standardzie, ale czasami były używane przez różnych producentów do różnych celów. 

 

Jednakowoż bardzo często używane są kable DMX na zwykłych XLR-ach mających tylko 3 piny, a dodatkowo 5-pinowe wtyczki i gniazda XLR są droższe niż 3-pinowe, więc wielu producentów używa 3-pinowych złączy XLR do obsługi DMX. Są one lutowane w taki sam sposób, jak powyżej.

 

Czasami niektórzy producenci odwracają ze sobą piny ponumerowane jako 2 i 3 - tak działają zwłaszcza wczesne urządzenia firmy Martin i niektóre niedrogie 4-kanałowe dimmery. Standardowo nie powinno być problemu z użyciem przejściówek z 3 do 5 pinów i odwrotnie pod warunkiem, że wszystkie urządzenia mają podłączone styki przy użyciu tego samego schematu faz. Większość inżynierów i techników oświetleniowych ma zwyczaj nosić ze sobą adapter odwrotnie lutowany i oznaczony do odwracania faz, ale to już osobny temat. 

 

Sprawdź -->

Copyright © Red's Music 2024

Nasze produkty dostępne są w profesjonalnych sklepach muzycznych & audio

Obserwuj nas

Gdzie kupisz?

Kontakt z nami:

logo Reds Music

RED'S MUSIC

ul. Brzeska 26

Międzyrzec Podlaski 21-560

Tel: +48 83 371 60 55

e-mail: biuro@redsmusic.pl